Anty -guru

Odwiedziłam ostatnio stronę coacha, trenera, na której zrobił listę anty- guru, ludzi, którzy według niego wkręcają innych i psują branżę rozwoju osobistego. Chciałabym się do odnieść do tych tzw. anty- guru, tworzenia listy anty-guru oraz rozwoju osobistego.

Rozwój i samodoskonalenie to raczej trudna i długa droga a mało z nas jest na tyle zdeterminowanych ( ja to łącze z poziomem świadomości), żeby tę drogę wybrać i nią  podążać. Do pewnego poziomu rozwoju świadomości kuszą nas łatwe i proste rozwiązania, co nawet widać na poziomie cywilizacji. Cywilizacja łacińska, według Feliksa Koniecznego, przegrywa z innymi cywilizacjami,  właśnie z tymi ze znacznie mniejszymi wymaganiami – polecam „Cywilizacja łacińska w myśli Feliksa Konecznego”. A może inaczej nie potrafimy jeszcze dostrzec korzyści płynących z cywilizacji łacińskiej. Nie potrafimy dostrzec korzyści płynących z rozwoju osobistego.

wolnosc-czlowieka

Myślę,  że ci tzw. anty- guru to ludzie, którzy działają jak tabletka na ból. Działają na skutek a nic nie robią z przyczyną. Łatwo jest zażyć tabletkę trudniej jest rozpoznać przyczynę i wdrożyć plan działania, poznać siebie i zmienić np. nawyki. Postawa i słowa anty- guru przynoszą ulgę, ale i inspirację, bo ich metody są często wynikiem własnych przeżyć i doświadczeń. Tak więc ja od anty-guru biorę to, że każdy z nas( tak jak anty-guru) może poznać siebie i wypracować swoją metodę, która będzie naszą drogą rozwoju. Bo każdy z nas ma swoją drogę rozwoju i kopiowanie metody może się po prostu nie sprawdzić.

Tworzenie listy anty-guru oznacza dla mnie poziom świadomości tzw. eksperta tzn. taki poziom, który uznaje tylko twarde, naukowe dowody. Jednak biorąc pod uwagę poziom świadomości coach potrzebuje być  raczej na poziomie tzw. neutralnym. Co oznacza otwartość i akceptacja tego co jest.  No i dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane 🙂 Znamy historie np. palenia czarownic dla dobra ludzkości! Czy tworzenie listy anty- guru przyczyni się dla dobra nas wszystkich? Studiując koncepcję głębokiej demokracji uzmysłowiłam sobie, że wypieranie, zwalczanie czegokolwiek w nas czy na zewnątrz jest prostą drogą do terroryzmu. Wyparte części zawsze będą chciały być zintegrowane i zrobią wszystko, nawet sięgną po terroryzm.

Kolejna sprawa jest taka, że sam coaching też jest krytykowany i ja myślę, że jest to spowodowane nieznajomością czym jest coaching i niedostrzeganiem korzyści płynących z coachingu oraz odbieraniem coachingu, jako zagrożenie dla status quo. To samo jest z anty-guru. Niech ludzie mówią, niech się dzielą swoimi metodami, niech będą ulgą i inspiracją. To co możemy zrobić, my od rozwoju osobistego, to wskazanie ludziom, że drogą do rozwoju jest poznanie siebie i wypracowanie swoich metod a nie podążanie za innymi i ich metodami.

51KR27IdsQL

Urynkowienie naszych stosunków spowodowało, że walczymy  już w każdym aspekcie o udział w rynku i przetrwanie. Ja też muszę walczyć, choć jedyne co chce robić to towarzyszyć ludziom w odkrywaniu siebie. Jednak, jak twierdzi Jacek Kotarbiński w książce” Sztuka rynkologii”,  jeśli myślisz, że jakość sama się obroni bez „marketingu” to jesteś w błędzie. Tak więc wszystkie usługi też muszą stać się” glamour”, żeby istnieć. Ale to „glamour  „niestety z czasem psuje samą jakość i zostaje tylko” glamour”. Tak więc anty-  guru z czasem dodają ” glamour” do swoich metod, żeby stać się widocznym i po prostu przetrwać 🙂  I zostaje tylko ” glamour” 🙂

A co zyskujemy z opublikowanej listy anty- guru? Myślę, że to jest ciekawy przekaz” Poznaj siebie, nie podążaj za innymi” oraz skierowanie uwagi na naukę, która ma swoje udowodnione dokonania  w rozwoju osobistym 🙂

 

Elżbieta Rogalewicz

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: