Recenzja książki ” Szefie, angażuj zespół”

Nie wiesz co zrobić sięgnij po sprawdzoną metodę! Ta maksyma sprawdzi się również w zarządzaniu, motywowaniu i angażowaniu grupy. Jaka to metoda dowiesz się z książki „ Szefie, angażuj swój zespół” Roberta Zycha.

Wybrałam tę książkę do recenzji, bo uważam, że nowoczesny leader potrzebuje rozwijać się w dwóch kierunkach: rozwijać świadomość ( poszerzone rozumienie) oraz zdobywać kolejne, dopasowane do czasów, kompetencje i narzędzia. Książka moim zdaniem wspiera te dwa kierunki.

Na samym początku książki Roberta Zycha od razu rzuciła mi się w oczy sentencja „Szefie powinieneś być elastyczny i dopasowywać styl zarządzania do sytuacji”. Jako Profesjonalny Coach, przeczulony na punkcie semantyki, od razu zamieniłam w myślach powinieneś na potrzebujesz ( nie chcemy, żeby ktoś czuł się winny) i jestem przekonana, że  naturalną elastyczność nabywa się wraz z rozwojem, który jest jednak dłuższym procesem. Z doświadczenia mogę sugerować, że za brakiem elastyczności kryją się przekonania i założenia, które dają odporność na zmianę.

To co książka oferuje w zakresie rozwijania świadomości to powtarzająca się „formuła pytań dla szefa”, które zmuszają do refleksji a w zakresie kompetencji daje sprawdzony, do natychmiastowego wdrożenia, model Vroom, model elastycznego zarządzania od dyrektywnego do partycypacyjnego w obliczu różnych czynników sytuacyjnych.

Książka pełna jest przykładów, co uważam za duży atut tej książki, dodatkowo z bezpośredniego doświadczenia, w roli szefa i szkoleniowca, samego autora Roberta Zycha. Z książki dowiesz się między innymi: po co szefowi zaangażowany zespół? jakie korzyści daje zaangażowany zespół? kiedy stosować dyrektywny a kiedy partycypacyjny styl zarządzania? co składa się na efektywne przywództwo? Dodatkowo ciekawie autor przedstawia pokolenie Y, które bardziej niż obecne ceni sobie udział i zaangażowanie w tworzeniu celów, misji organizacji i wymusza zmianę stylu zarządzania.

 

Elżbieta Rogalewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: