Perspektywa MY vs. ONI

Na kursie Leadership Maturity ( Vertical Development) uczyłam się jak postrzegamy i jakie znaczenie nadajemy życiu, ludziom, wydarzeniom na kolejnych poziomach rozwoju ego.

Susan Cook – Greuter zaczęła warsztat od pokazania nam obrazkowo, jaką perspektywę przyjmujemy na kolejnych poziomach. Na pierwszym poziomie cała uwaga i postrzeganie jest ograniczone do własnego JA – gwiazdeczka. Na kolejnym poziomie jest JA i TY , MY i ONI. Poniżej ilustracja perspektywy tego kolejnego poziomu.

Jest to poziom klasyfikowany przez Susan Cook – Greuter jako Group – Centric. Ludzie na tym poziomie lawirują pomiędzy dwoma punktami widzenia. Mogą wziąć na raz tylko jeden punkt widzenia a nie są w stanie przyjąć obu punktów widzenia. Jest to też poziom socjalizacji, dzielenia się i chronienia się nawzajem, w ramach grupy, w ramach MY. Każdy kto jest inny niż MY, kto nie należy do MOJEJ grupy, zagraża mojej tożsamości i statusowi. Pojawia się schemat ONI vs. MY.

DSC02892.JPG

Piszę w tym poście na temat tego konkretnego poziomu, bo na stronach tzw. politycznych ( nie chce się zgłębiać w politykę a raczej chodzi mi o nasz rozwój w stronę dojrzałości) znalazłam taki obrazek poniżej.

44090612_10155465633642132_4150676860373565440_o

Pokazując go chce poprzeć teorię Susan konkretnymi przykładami z naszego życia. Chce też informować o tym, że są  wśród nas ludzie na różnych poziomach ego rozwoju a nie na jednym oraz jakie ograniczenia i jakie szanse rozwojowe stoją przed nami na konkretnych poziomach. Nie oceniam poziomów rozwoju ego w kategorii dobry czy zły, bo w społeczeństwie są potrzebni ludzie na wszystkich poziomach rozwoju ego, to daje dynamikę, rozwój i postęp. Każdy poziom rozwoju jest istotny, ma dobre i złe strony. Nie oceniam też tego zdjęcia czy organizacji politycznej.

Wyższy poziom rozwoju ego  ( np. w liderowaniu) jest lepszy, nie tylko dla konkretnego człowieka a dla nas wszystkich.  Bo wyższy poziom ego rozwoju widzi więcej, szerzej, uwzględnia przeszłości i przyszłość, potrafi przyjąć oba, więcej punktów widzenia, integruje. Poniżej rysunek perspektywa osoby, która jest na wyższym, post- konwencjonalnym poziomie ego rozwoju. Tu jeszcze powtarzam, że społeczeństwo potrzebuje ludzi ze wszystkich poziomów rozwoju ego.

DSC02896

 

Zapraszam do refleksji na tym obrazkami? Co wam się rzuca w oczy? Jakie ograniczenia i jakie szanse ma przed sobą osoba na poziomie Group- Centric? Co jest dobrą stroną tego poziomu a co jest ograniczeniem?

Elżbieta Rogalewicz

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: