Poczucie wspólnoty

Ważnym punktem na drodze rozwoju osobistego jest to, w jaki sposób podchodzimy do różnic. Jak różnice w poglądach, postrzeganiu świata, zachowaniu potrafimy znieść i zintegrować.

Podczas Kongresu Obywatelskiego miałam przyjemność usłyszeć Panią Agnieszkę Szpilę – autorkę książki „Bardo”. Pani Agnieszka, znana hejterka, podzieliła się swoim podejściem do różnic, zamiast uciekać od różnic, wchodziła głęboko w dyskusję, bo chciała zrozumieć i dowiedzieć się czemu inni ją nienawidzą, czemu myślą inaczej niż ona. Jeszcze nie czytałam książki ” Bardo” i choć nie podoba mi się wychodzenie z pozycji hejtu, bo ja raczej wychodzę z pozycji akceptacji, to ciekawa jestem postaci – stereotypów, które namalowała Pani Agnieszka.

Ja szukam cały czas najlepszych, metodą eksperymentu, sposobów wsparcia nas w rozwoju  na różnych poziomach ego – rozwoju. Dziś, aby pomóc nam w znoszeniu i zrozumieniu różnic, chce pokazać jakie, ludzie na kolejnych poziomach ego – rozwoju, mają poczucie wspólnoty. Trochę korzystałam z materiałów Susan Cook – Greuter, trochę zainspirował mnie psycholog Adler a trochę sama potworzyłam, żeby łatwiej było strawić, co piszę 🙂

Droga do szerokiej więzi i poczucia wspólnoty ze światem i ludźmi wiedzie przez kolejne poziomy ego – rozwoju. I co ważne na kolejnych poziomach nie odrzucamy poprzednich poziomów a integrujemy je. To znaczy, że każdy kolejny zdrowy poziom ego -rozwoju integruje aspekty poprzednich poziomów. Co też jest ważne każdy poziom ego -rozwoju ma dobre i złe strony, co również warto mieć na uwadze. Tak więc rozwijając się nie odrzucamy niższych poziomów ( np. również osób na niższym poziomie) tylko integrujemy i dodajemy nową poszerzoną perspektywę. To jest droga zdrowego rozwoju.

1. Poziom Self – Protective to początek poczucia jakiejkolwiek więzi z innymi, inni mają swoje pragnienia i rywalizują o dobra, przestrzeń, władzę, dominację. Jest to poziom ja vs. wszyscy, świat to walka i rywalizacja. Co z tego bierzemy- zdrowy egoizm 🙂

2. Poziom Group – Centric to poziom poczucia więzi tzw. tradycyjnych. Pojawia się poczucie wspólnoty w najbliżej grupie a reszta świata i ludzi to wrogowie, MY vs. ONI. To poziom rozwoju przydatnych umiejętności dyplomatycznych, zanim wejdę do grupy i się ujawnię, rozpoznam teren:-) To też poziom dbania o tych co najbliżej – lokalnie 🙂

3. Poziom Ekspert to poziom poczucia więzi również z tymi, co wiedzą, są takimi ekspertami jak ja. Jest to moment wychodzenia z tradycyjnych więzi, postrzegania innych, jako oddzielnych i różnych ode mnie. Na tym poziomie jest ciągła potrzeba porównywania się. Jest to etap specjalizacji, skupienia na detalach. Ja nie należę tylko do ” tradycyjnej wspólnoty” jestem też ekspertem. Specjalizacja napędza naszą cywilizację, potrzebujemy specjalizacji.

4. Poziom Achiever – to poczucie wspólnoty uwzględniające szerszy kontekst kulturowy, przeszłość i przyszłości w zakresie 5 – 10 lat. Typowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjne – kim chcesz być za 5 – 10 lat :-). Inni są doceniani za posiadanie odmiennej specjalizacji, tak długo jak nie dotkną naszych wierzeń – wartości, założeń. Osoby na tym poziomie ego – rozwoju nie polegają już na tradycyjnych więziach, nie ograniczają się też tylko do obszaru swojej ekspertyzy, polegają na wiedzy, wybranych po krytycznej analizie,  liderów. Poczucie wspólnoty z tym co podejmują podobne decyzje, dążą do podobnych celów.

44090612_10155465633642132_4150676860373565440_o

5. Poziom Indywidualisty – to pierwszy poziom myślenia post- konwencjonalnego. Osoba na tym poziomie często „porzuca społeczeństwo”, aby poznać siebie. Na tym poziomie łatwiej dostrzec, że ludzie mają różne potrzeby i pragnienia, są na różnym poziomie rozwoju i już tak łatwo nie osądza się nikogo. Indywidualne różnice na tym poziomie są celebrowane a nie jak na poziomie Achievera zupełnie niedocenianie. Poznanie siebie na tym poziomie pozwala na empatię i tolerowanie różnych opinii, zachowań i reakcji. Poczucie wspólnoty poszerza się poprzez empatię.

6. Poziom Strategist i kolejne – Tu poczucie wspólnoty poszerza się obejmując wszystkie mniejsze i większe systemy, w których funkcjonujemy, nie tylko nasza organizacja i jej cele, w której pracujemy, nie tylko nasz naród, ale również cały nasz ludzki świat, potem ziemia ,kosmos, dziś ale i daleka przeszłość i przyszłość.

Poznajmy siebie, poznajmy innych, odważmy się posłuchać innych, zrozumieć, nie bójmy się konfliktu, różnicy zdań. Istnienie różnic jest darem od świata, abyśmy mogli się rozwijać i wzrastać.

Elżbieta Rogalewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: