Turkusowe zespoły, organizacje!

Wracam z tematem turkusowych organizacji, bo pojawia się wiele spotkań, postów na ten temat a z drugiej strony sama się trochę rozwinęłam i mam poszerzoną perspektywę, trochę widzę więcej 🙂

To co jest ważne w turkusie a nie zawsze jest komunikowane, to to, że turkus jest z poziomu poszerzonej świadomości, jest to etap rozwoju człowieka. Podkreśla to wyraźnie Frederic Laloux  w książce ” Pracować Inaczej”. W teorii Susan Cook – Greuter, harwardzkiej badaczce, jest to poziom postkonwencjonalnego myślenia, poziom aktualizacji. Jesteśmy w erze komputerowej, więc wyjaśniając tę aktualizację posłużę się też trochę metaforą ” komputerową”.

Jeśli na co dzień działamy w pewnym programie, a ten program traktujemy jak nasz świat i w pełni się z nim identyfikujemy to trudno nam ten program aktualizować w oparciu o nowe dane, które do nas płyną. Ba! my nawet nie zauważamy tych nowych danych! Żyjemy w pewnej konwencji, czyli normach myślenia, postępowania itd…

Zdystansowanie się do programu, z którym się utożsamiamy i który traktujemy jako naszą rzeczywistość, zrobienie przestrzeni w nas na to co jest i zauważenie tego co się faktycznie dzieje wokół nas, daje szanse na zmianę, aktualizację naszego programu. Ten program to konwencja, w której żyjemy, to struktura i wypełnienie naszego ego, tego co bierzemy za nasze Ja, za naszą rzeczywistość. Tak, tak wiem to brzmi dziwacznie, ale wierzcie mi po zgłębieniu i pracy nad własnym rozwojem, już tak dziwacznie to wszystko nie brzmi 🙂

Leadership-Maturity-Framework-by-VeDA-4

To co Susan nazywa postkonwencjonalnymi poziomami rozwoju to droga w kierunku odnalezienia siebie ponad konwencje, odnalezienie własnych wartości, misji, które dają nam szansę na samorealizację i wzbogacają świat. W duchowości znalazłam podział na etap ego – rozwoju i rozwoju tzw. personal essence, czyli tej esencji naszego bytu , która z konstrukcji ego zostawia tylko to co prawdziwe. To jest ten sam podział, tylko inaczej nazwany, u Susan jest podział, między innymi, na konwencjonalny i postkonwecjonalny.

Rodząc się, reagując na otoczenie i starając się wpasować, tracimy w jakimś stopniu kontakt z naszą esencją, rozwijamy strukturę psychofizyczną ego. Psychologia kończy się na rozwoju dojrzałego, zindywidualizowanego ego ( poziom self – determining u Susan) a potem się zaczyna się tzw. duchowość, którą na nieszczęście wiążemy jedynie z religią 😦 Choć studiuje teraz terapię ACT (terapia akceptacji i zaangażowanie )i muszę powiedzieć, że ta terapia sięga głębiej i się cieszę, że między innymi uważność ( mindfulness) zaczyna być doceniana przez naukę.

Ten aspekt duchowy to ta nasza esencja, z którą na drodze dalszego rozwoju, ponownie nawiązujemy kontakt, i która pozwala na naszą aktualizację i aktualizację naszego ego, zostawiając z jego konstrukcji, tylko to co prawdziwe.

Każdy poziom, etap jest ważny i stanowi normalny proces ewolucji. Każdy kolejny poziom, etap jest zbudowany i włącza poziom poprzedni. Tak więc w naszym rozwoju nie możemy niczego pomijać. Biorąc to pod uwagę, Susan oferuje coaching dopasowany do poziomu, etapu rozwoju. Bardzo często na drodze rozwoju potrzebujemy, niejako cofnąć się do wcześniejszych etapów, które niepoprawnie zintegrowaliśmy. A ten etap, na którym obecnie jesteśmy, potrzebujemy dobrze wyeksplorować. Susan Cook – Greuter stworzyła serię pytań, które pozwalają określić nasz etap rozwoju. Ten raport razem z informację o przebiegu naszego rozwoju to wspaniałe narzędzie wspierające nasz rozwój osobisty.

Podsumowując nie śpieszmy się z tym turkusem, raczej rozwijajmy się w kierunku turkusu, sprawdźmy najpierw, na jakim etapie jesteśmy, gdzie musimy się jeszcze cofnąć, aby pójść dalej. Ci potrzebujemy jeszcze rozwinąć na etapie na którym teraz jesteśmy.

Elżbiea Rogalewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: