Feminizm- droga do niezależność psychologicznej kobiet

Zaczyna mi w życiu mocno przeszkadzać, że mam nazwisko po ojcu, po mężu, państwo dało mi tożsamość polki i katoliczki i żyje według wyznaczonej drogi tradycji , schematu życiowego szkoła – ślub- emerytura- śmierć 🙂 Determinuje mnie społeczeństwo a czuje i wiem,  że jestem, wszyscy jesteśmy kimś więcej.

Biorąc pod uwagę teorię ego- rozwoju Susan Cook Greuter to co czuje jest właśnie efektem rozwoju. Przeprowadzę was przez etapy rozwoju, trochę też pokazując, że feminizm nie jest fanaberią kobiet.

Na etapie Group – Centric człowiek nie jest w sensie psychologicznym oddzielną osobą a może słusznie w socjologii nazywany jest jednostką społeczną. Człowiek na tym etapie dostaje tożsamość, wartości od społeczeństwa i żyje według ustalonych norm, zasad, schematów.  I nie wolno wychodzić poza linię 🙂

Kolejny etap rozwoju Skill – Centric jest przełomowy.  Człowiek odseparowuje się od grupy i staje się świadomy swojej odrębności. Należy wciąż do tradycyjnej grupy, jest jej częścią, ale już nie tylko determinuje go grupa, ale też specjalizacja, wiedza itp.  Jestem ekspertem. Początek feminizmu jest dla mnie przykładem rozwoju w kierunku tego kolejnego etapu Skill- Centric. Kobiety chciały  się uczyć, zdobywać wiedzę, być ekspertkami.

Dalej na drodze rozwoju pogłębia się separacja i budowanie indywidualnego obrazu siebie, indywidualnej osoby w ramach konstrukcji społecznej. Kolejny etap rozwoju to Self – determining, oznacza to, że osoba buduje sobie indywidualny obraz siebie z jasnymi granicami z elementów konstrukcji społecznej. Jak to się przejawia? Osoby mogą np. planować własną karierę wybierając dokładnie szkoły, oferty wsparcia. To etap wyników i osiągnięć, studiów MBA 🙂 Coaching jest narzędziem wsparcia na tym etapie, przejścia z Skill – Centric do Self – Determining. Jaki masz cel, co chcesz osiągnąć, jakie masz zasoby, co cię powstrzymuje?

Kolejny etap to kolejny przełomowy etap na drodze rozwoju- Self – Questioning. Ten etap nie jest już wspierany społecznie, to trudny etap, trudnych pytań: kim jestem ? jaki jest sens życia? To początek otwartej drogi, pełnej możliwości. Człowiek na tym etapie odsuwa się od społeczeństwa i samodzielnie bada siebie i świat, zaczyna widzieć swoje ” ja”  jako wytwór konstrukcji społecznej: społeczeństwo mnie determinuje 🙂

Co ciekawe ten konstrukt społeczny funkcjonuje jakby na powierzchni. Im bardziej badamy siebie i świat tym głębiej schodzimy i odkrywamy co z tego jest prawdą a co nie! Zaczynamy funkcjonować niejako w różnych wymiarach rzeczywistości. To co powierzchowne zaczyna się zmieniać pod wpływem naszego głębokiego wglądu w naturę rzeczywistości. Na powierzchni istniejmy w wymiarze świadomym i wraz z rozwojem stajemy się coraz bardziej świadomi.  Zaczynając od etapu – Self – Questioning idziemy drogą rozwoju kierując się do wewnątrz, rozwija się się mądrość i poczucie połączenia z systemem natura i innymi ludźmi. 

 

Elżbieta Rogalewicz

1-poster-size-arc-chart

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: