Co to jest coaching? Droga do mądrości.

Wraca do mnie cały czas to pytanie: co to jest ten coaching? A im bardziej zgłębiam temat tym bardziej coaching dla mnie brzmi sensowniej.

Po pierwsze, co jest ważne a ignorowane przez nas dorosłych to to, że mamy potencjał do rozwoju przez całe życie. Do tej pory mieliśmy społecznie dostępne przekonanie, że rozwijamy się do magicznego wieku 18, 25 lat 🙂 Dzisiejsze badania pokazują, że to nie jest prawda! Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że w jakim bym nie była wieku to zawsze wydaje mi się, że już jestem w pełni rozwinięta. Ba nawet mój syn 9 latek też jest przekonany, że jest już w pełni rozwinięty 🙂

Na zdjęciu z książki Roberta Kegana pokazuje jakie mieliśmy poglądy o naszym rozwoju:-)

kegan po 18

Wiecie jaki trafia do mnie najbardziej przykład tego, jak się rozwijamy?

Dzieci lecąc samolotem są przekonane, że te autka za oknem są w rzeczywistości malutkie. Dopiero w miarę rozwoju, szerszego rozumienia, postrzegania, są w stanie pojąć, że to odległość czyni  autka małymi. W ten sposób, poszerzając rozumienie i postrzeganie, rozwijamy się przez całe życie.

To czego brakuje to dostępnych społecznie map, wzorców rozwoju. Ludzie dorośli sami podejmują aktywność i decyzje. Dostępna mapa rozwoju mogłaby pomóc dorosłym odnaleźć siebie na tej mapie i ukierunkować działania rozwojowe.

I tu dobra wiadomość: jest już taka mapa! Mapa rozwoju w kierunku dojrzałości i mądrości.  Tylko teraz moje zadanie, żeby zrobić ją społecznie dostępną 🙂

leadership-maturity-framework-by-veda-1

Po drugie w świetle dzisiejszych badań rozwijamy się nie tylko horyzontalnie, ale i wertykalnie. Ja coaching postrzegam właśnie, jako uczenie się transformujące ( wertykalne). Już tłumaczę co rozumiem przez ten rozwój wertykalny ( transformujący) 🙂 Spójrz na zdjęcie ze szklankami 🙂  Na kolejnych etapach rozwoju powiększa się nasza ” forma”. Zdobywają informację, wiedzę  ( rozwój horyzontalny) dolewamy jedynie ” wody” do tej samej ” formy”. Aż może nam się przelać 🙂 Kiedy zwiększamy formę ( inaczej jesteśmy więcej rzeczy świadomi) to i lepiej i więcej z tej samej wiedzy możemy skorzystać.  Ile znacie przykładów wiedzy, która w ogóle nie jest wykorzystywana? Ja ogrom 🙂

1_4hcR5XL_o4ObBJgsTrMfcw.png

Po trzecie coaching jest formą dociekania, badania, nauki, refleksji. To co coaching odróżnia od psychoterapii to to, że psychoterapia ma na celu transformacje ” neurotycznego” cierpienia na ” normalne” cierpienie ( Freud).

Coaching, poprzez dociekanie, dociera do naszej esencji, więc dotyka rozwoju duchowego – w sensie szukania wolności, autonomii i sensu. Pod strukturą ego, obrazem siebie, który stworzyliśmy z pomocą języka, społeczeństwa i kultury ( w której wyrośliśmy) jest ukryta esencja, istota. Stajemy się sobą, gdy połączymy obraz siebie, ego, osobowość z naszą esencją.

Coaching poprzez uczenie się transformujące pozwala na większą świadomość, a większa świadomość oznacza, że więcej możemy dostrzec, a przez to na to wpływać i to integrować. Stajemy się bardziej niezależni a jednocześnie czujemy połączenie z innymi i ze światem.

images (5)

Po czwarte rozwój to dojrzewanie do spełnienia oczekiwań coraz bardziej kompleksowego świata. Jak mówi Robert Kegan, psycholog rozwojowy, świat jest ponad głowami większości dorosłych 🙂 Dojrzewanie z definicji to proces zmian w obrębie osobowości ukierunkowanych na aktualizację potencjalności i optymalizację funkcjonowania ( Z. Płużek)

A rezultatem  procesu dojrzewania jest mądrość. Tak więc coaching to metoda rozwoju do mądrości. Tu podam taki przykład słów psychologa Roberta Sternberga, trochę tłumaczący: czemu ta mądrość jest nam dziś, w złożonym świecie, tak potrzebna.

„… Zmieniłem kierunek zainteresowań badawczych. Doszedłem do przekonania, iż w świecie okrutnych despotów i agresywnych chciwych ludzi biznesu, sukces osiągają często osoby o wysokim poziomie inteligencji. Funkcjonują oni zgodnie z zasadami społeczno – kulturowymi, których sformułowanie i interpretacja zależy w dużej mierze od ludzi tego samego rodzaju. Osoby te miewają bardzo duże osiągnięcia, ale często ze szkodą dla wielkiej liczby współobywateli, których wykorzystują dla realizacji swoich celów. Z tych racji zainteresowałem się mądrością…”

Elżbieta Rogalewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: