Dlaczego zmiana potrzebuje pytań?

Coaching w dużej mierze bazuje na pytaniach, otwartych pytaniach i moim zdaniem słusznie. Tylko co to jest w ogóle pytanie? Skąd pojawiają się pytania?  Czego częścią są pytania?  Czemu zmiana potrzebuje pytań?

Moim zdaniem coaching można wpisać w jeszcze szerszy proces rozwoju „ Inquiry „ – czyli dociekanie, badanie. Typowy coaching z określonym celem pasuje, według modelu ego rozwoju, jedynie do konkretnego etapu rozwoju. Do etapu, w którym ważne jest stworzenie własnego kompasu zasad i wartości oraz osiąganie celów.

ego-developmentloevingercookgreuter-14-638

Jednak ludzie są na różnych etapach rozwoju i  rozwijają się przez całe życie, na kolejne etapy. Tak więc głównym celem coaching- inquiry jest nauka ciągłego dociekania. A dociekanie jest ciągłym zadawaniem pytań: Co się wydarza? Po co się wydarza? Itd. Dlatego dla mnie w coachingu ważny jest też kierunek a nie tylko cel, w którym zmierza mój klient. Kierunek stwarza bardziej otwarty kontekst dociekania niż konkretny cel 🙂

cover_thumb

A co to jest pytanie? Jakby tak dokładnie przyjrzeć się pytaniu to w jego centrum jest „ nie wiem”.  Tylko samo „ nie wiem” jeszcze nie tworzy pytania. Pytanie pojawia się z przestrzeni „ wiem, że nie wiem” oraz „ wiem, że jest potencjalne wiem” To „ potencjalne wiem” przenika, penetruje  naszą świadomość w ten sposób, że powstaje, pojawia się pytanie. To tak jakby coś od środka cię łaskotało i domagało się twojej uwagi i mówiło:      „ hej coś tu jest”

indeks

W ten sposób odbywa się rozwój, nowe możliwości pojawiają się w świadomości, w sferze „nie wiem” a my z postawą  „wiem, że nie wiem” oraz „ wiem, że jest potencjalne wiem” zdajemy sobie pytania. Gdyby nowe możliwości nie dotknęły nas od środka, nie wyłoniłoby się pytania. Tak więc słuszną interwencją w coachingu jest zadanie klientowi pytania: ” A jakie ty zadałbyś sobie pytanie? „

„Wiem, że nie wiem” jest wyrazem rozwoju, twórczej dynamiki życia. Tak więc pytania, dociekanie jest wyrazem rozwoju, kreatywnej dynamiki życia. My jednak często żyjemy w rutynie, gdzie nie ma miejsca na kwestionowanie, pytanie i dociekanie. Nie jesteśmy ciekawi, zainteresowani, więc nie pytamy. Rutyna to doświadczenie statyczne, w którym nic się nie porusza. A kiedy znów zaczynają pojawiać się pytania to pojawiła się znowu dynamika i rozwój. Coś nowego się pojawia a my zastanawiamy się: co to jest? Zaczynamy widzieć to co stare w nowy sposób i myślimy : jak to się stało, że żyłem w takiej rutynie?

indeks

Coś nowego się pojawia i zaczyna się proces dociekania. Tak więc pytania, dociekanie jest wyrazem dynamiki życia. Dociekanie jest też wyzwaniem dla tego, co już wiemy. Zazwyczaj wierzymy, że wiemy kim jesteśmy, na czym polega życie itd. Dociekanie i pytanie jest wyzwaniem dla tego, w co wierzymy, że wiemy. Co tak naprawę wiesz?

Dociekanie uczy nas jak poruszać się w przestrzeni „ nie wiem”. Dociekając dowiemy się dokąd zmierzamy, poznając i rozwijając własną dynamikę. Im bardziej jesteśmy otwarciu w dociekaniu, nie przyjmujemy konkretnej perspektywy, celu, tym większą moc ma nasz proces.

Podsumowując zmiana to dynamika a wyrazem dynamiki jest właśnie dociekanie i  pytania, zdecydowanie otwarte 🙂

 

Elżbieta Rogalewicz

Na podstawie A.H. Almaas ” Spacecruiser Inquiry”

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: