W stronę skuteczności, wzajemności i integralności!

Według Williama R. Torbert tylko niewielki procent post- konwencjonalnie patrzących i myślących liderów może mieć znaczący wpływ na skuteczność, wzajemności i integralność poszczególnych ludzi jak i całych organizacji!

Co to znaczy post- konwencjonalnie patrzący i myślący liderzy? To ludzie, którzy na drodze rozwoju doszli do etapu gotowości dostrzeżenia i kwestionowania ” konwencjonalnych”, ogólnie przyjętych za prawdziwe, wierzeń i przekonań na temat nas samych jak i świata. To ludzie, którzy widzą, że to kultura z wypracowanymi normami i przekonaniami, wpływa i ogranicza kreatywność jednostek z potencjałem.

Konwencjonalna logika działania  ( mentalna rama, która wpływa na to jak działamy) ceni podobieństwo i stabilność. Post – konwencjonalna logika działania ceni różnice i  ciągłą transformację ram działania. Co oznacza, że w post-konwencjonalnym etapie rozwoju człowieka jest coraz mniej miejsca na bezwzględne ramy wierzeń i przekonań , które limitują wybory. Otwartość na wielość logik działania daje wolność do bycia odpowiedzialnym, czyli odpowiadać działaniem stosownym do sytuacji.

Post-konwencjonalne patrzenie to patrzenie systemowe, widzenie zależności, wpływów. W powszechnie pojmowanej rzeczywistości wydaje nam się, że świat jest jak stół do bilarda, tylko konkretnym działaniem wpływam tylko na konkretny obiekt. Nie widać szerszych wpływów działań, nie widać, że kultura i powszechne normy kształtują ludzkie umysły, w których nie ma wolności wyboru.

Konwencjonalny świat stawia na indywidualny  ” mój zysk ” a post – konwencjonalny dostrzega zysk wzajemny! Zrównoważony świat to świat post- konwencjonalny, który z góry dostrzega więcej. Zmiana perspektywy powoduje, że zmienia się sposób patrzenia, widzenia i rozumienia. Na drodze rozwoju zmienia się perspektywa i zmiany perspektywy nam dziś potrzeba. Potrzeba nam rozwoju dorosłych przez całe życie w kierunku post – konwencjonalnych logik działania.

keys-to-life-success

Świat stoi przed nami otworem a my zamykamy go w mentalne ramy. Te ramy nas krępują, krępują kreatywność i rozwój. Mentalne mapy mają nam służyć, normy i przekonania mają być użyteczne, wspierać nas wszystkich ( naturę też). To co wczoraj nam służyło już dziś nie musi! Potrzebujemy stać się elastyczni w tworzeniu naszych mentalnych ram  a do tego potrzebni nam są liderzy post -konwencjonalni, których wciąż za mało 🙂

 

Elżbieta Rogalewicz

Na podstawie „Action Inquiry”  Torbert

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: