Podejście Gestalt

Co to jest Gestalt?

Gestalt mówi o naszej indywidualnej wyjątkowości, nasze doświadczenie jest tylko nasze i nie może być w pełni zrozumiane i pojęte przez innych. A jednak naszym pragnieniem i wielką potrzebą jest zrozumienie innych i bycie zrozumianym, poszukujemy spełnienia w relacji.

Co możemy robić, żeby bardziej się spełniać? Potrzebujemy starać się doceniać i ciekawić sposobem w jaki my i inne osoby postrzegają i doświadczają nas i ogólnie świat. Możemy zadawać sobie pytanie: „ jak różnie postrzegamy i doświadczamy tego samego/ tej samej sytuacji?”

 Gestalt to terapia relacyjna i opiera się na trzech filarach:

  • teorii pola – co oznacza, że doświadczenie osoby w terapii jest rozważane w kontekście jej całościowej sytuacji/ pola
  • fenomenologii, czyli poszukiwaniu zrozumienia przez to co oczywiste/ ujawnione a nie zinterpretowane
  • dialogu, czyli specyficznej formy kontaktu, która dotyczy relacji pomiędzy terapeutą i klientem.

Gestalt jest terapią opartą na doświadczeniu, tak więc tzw. eksperymenty to podstawa tego podejścia. To terapia ucząca odpowiedzialności, ale i świadoma tego, że wiele objawów zniknęłoby, gdyby zmieniło się otoczenia, środowisko społeczne. Gestalt nie oddziela ciała od umysłu ani osoby od środowiska, które są postrzegane jako współzależne.

W procesie spotkania terapeutycznego i każdego innego wciąż na nowo kształtuje się nasza „ ja” i to dlatego terapia i nowa korekcyjna relacja może nas zmienić . To co się dzieje w relacji klient – terapeuta pokazuje jak klient funkcjonuje z innymi, jak funkcjonuje w świecie, badamy razem z klientem jak przeszłość i przyszłość, wspomnienia i przewidywania wpływają na klienta tu i teraz.  A tu i teraz klient ma, trochę mniejszy / większy, dostęp do zasobów i wsparcia i może starać się dodawać i rozszerzać swoje „wzorce funkcjonowania”, żeby lepiej adaptować się do świata.

Na podstawie książki ” Gestalt Therapy: 100 Key Points and Techniques”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: