Pełny człowiek

Jak scharakteryzować człowieka, gdzie się człowiek zaczyna a gdzie kończy? Być człowiekiem to proces stawania się a może/ i jesteśmy skończoną kreacją? Ja wierzę w rozwój, więc nie chcę patrzeć na człowieka jedynie jak na skończony twór. Choć ta tu i teraz ” skończona forma „, z którą się identyfikujemy i przez pryzmat, której patrzymy, jest tym, co pomaga nam orientować się w świecie i odpowiadać na wyzwania życia 🙂

Podoba mi się koncepcja Ruperta Sheldrake’a, która duszę opisuje jako pole, w którym znajduje się nasze ciało a która nakreśla nasz finalny kształt. Jak pole grawitacji – nie widać go a wpływa na nas. Znowu Peter Levine ( specjalista od traumy) zwraca się do w kierunku naszych ciał i zwierzęcych impulsów, które pomagają nam radzić sobie między innymi w unikaniu traumy. Trochę mam wrażenie, że człowiek odciął się od swojej zwierzęcej formy i nie patrzy w kierunku duszy, która nakreśla jego autentyczny, finalny kształt. A to może być przeszkodą w rozwoju!

Holistyczne podejście nie redukuje człowieka do głowy, uwzględnia jego ciało, emocje oraz duszę. Rozwój to integracja wszelkich, kolejnych form w jeden pełny byt. To co niezintegrowane zawsze domaga się uwagi, nasze niespełnione potrzeby manifestują się w ciele lub emocjach a poczucie braku sensu może być oznaką ignorowania duszy. Na drodze rozwoju potrzebujemy integrować wszystko to, co na danym etapie jest najważniejsze a co z pewnością przyda nam się w dalszej podróży. Z drugiej strony potrzebujemy czegoś co nam przyświeca i prowadzi dalej.

Nasz rozwój odbywa się między dwoma biegunami: różnicowaniem, separacją a integracją. Kolejne etapy rozwoju prowadzą do niezależności a jednocześnie współzależności. Stajemy się pełni i jesteśmy też częścią większej od nas pełni. Stajemy się skończonym zintegrowanym niezależnym system a jednocześnie stajemy się świadomi bycia częścią większego, pełnego, współzależnego systemu.

Człowiek jest procesem stawania się. Świadomi siebie i świadomi większej od nas całości, której jesteśmy częścią, stajemy się bardziej skuteczni, jest w nas więcej spokoju i akceptacji tego co jest.

Zapraszam

Ela

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: