” Modlitwa Gestalt”

Modlitwa gestalt

Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, a ja to ja. I jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspaniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić.

Fritz Perls, „Gestalt Therapy Verbatim”, 1969

Ten powyższy tekst pod nazwą ” modlitwy Gestalt” jest mottem, którym twórca terapii F.Perls zaczynał spotkania. Ta ” modlitwa” jest przesłaniem od człowieka do drugiego człowieka. Określa ona postawę, dzięki której nasze relacje z innymi mają być bardziej satysfakcjonujące.

Zdecydowanie można odnieść powyższe motto jako manifest egoizmu – jednak patrząc z perspektywy ego rozwoju ( teorii Susan Cook – Greuter) taki manifest na czasy i kontekst społeczny, w którym żył Fritz Perls miał znaczenie w transformacji do etapu odrębność psychologicznej, budowania niezależnego ” ja” z jasnymi granicami. Fritz Perls podkreślał, że ważne do niego było wyjście z konfluencji, czyli zlania z innymi do odrębności. W teorii ego rozwoju to jest moment przejścia ( oczywiście nie jest to liniowe przejście, integrujemy poprzednie etapy i mamy dostęp do całości) z etapu Group- centric do Skill – Centric, to ważny moment w rozwoju człowieka. Od pełnej identyfikacji z grupą do budowania odrębności, własnych granic. I tu według Perlsa zaczyna się kontakt, komunikacja, podmiotowe a nie przedmiotowe podejście i rzeczywiście potrzebne są granice, bo kontakt odbywa się na granicy Ja – Ty.

Mapa Ego – rozwoju – integralne – holistyczne podejście – Susan Cook Greuter.

Integralne podejście nie polega na tym, że przechodzimy z etapu do etapu. Integrujemy kolejne etapy, wracamy w rozwoju do wszystkich etapów, aby szerzej je zrozumieć i włączyć. Teoria ego rozwoju mówi, że do pewnego momentu nie potrafimy integrować jakości kolejnych kroków, raczej mamy tendencje do porzucania jednych na rzecz drugich. Wyrazem tego jest właśnie ” modlitwa Gestalt” – teraz jestem odrębny i nic nie można na to poradzić.

Moje własne karty na podstawie ego rozwoju Susan Cook Greuter

Teoria ego rozwoju nie zatrzymuje się na tym ważnym kroku budowania własnej odrębności, granic. Kontakt, relacja pomiędzy odrębnymi podmiotami ” ja – ty”, integrowanie przeciwstawnych wartości, spełnienie w kontekście społeczno- kulturowym to droga do skierowania się do wnętrza i pogłębiania procesu indywiduacji, który prowadzi paradoksalnie do poczucia coraz większej współzależności, miłości – akceptacji, poczucia jedności, rozpuszczania granic. Droga rozwoju ego łączy się z odkrywaniem naszej autentycznej esencji, istoty. Nasze ego łączy się z esencją – wypełniamy poczucie pustki egzystencjalnej. Stajemy się prawdziwą osobą.

Ela

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: